Skip to content

356 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$204,000
Last Sale Date
May 2, 1997

Property Information

Block2011
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG2CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,700
37%
Improvement Value:$205,400
63%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,021+3.1%
2024$9,718+3.1%
2023$9,424+2.7%
2022$9,180+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

DeedBook 7972, Page 843NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/21/1997

Property Built

Built

Year Built: 1928