Skip to content

326 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1928

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block2011
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2SFRDWG1CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,328
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
45%
Improvement Value:$163,800
55%
Total Assessment$298,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,182+3.1%
2024$8,904+3.1%
2023$8,635+2.7%
2022$8,411+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 2394, Page 847Recorded9/30/2016

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft2,328DeedBook 8455, Page 709NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/25/2002

Property Built

Built

Year Built: 1928