Skip to content

312 Howland AveEnglewood, NJ 07631

Built 1949

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block2011
Lot11
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,508
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
51%
Improvement Value:$130,600
49%
Total Assessment$265,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,162+14.4%
2024$7,134+3.1%
2023$6,919+2.7%
2022$6,739+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 350, Page 1384NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/27/2010

Property Built

Built

Year Built: 1949