Skip to content

141 Green StEnglewood, NJ 07631

Built 1906

Last Sale Date
Apr 26, 2001

Property Information

Block2016
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,380
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
56%
Improvement Value:$127,600
44%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,915+3.1%
2024$8,645+3.1%
2023$8,384+2.7%
2022$8,166+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 7761, Page 750Recorded1/18/1995

Property Built

Built

Year Built: 1906