Skip to content

133 Orange StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jan 22, 1993

Property Information

Block2017
Lot23
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
60%
Improvement Value:$88,500
40%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,868+3.1%
2024$6,660+3.1%
2023$6,459+2.7%
2022$6,292+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 7774, Page 535Recorded3/17/1995

Property Built

Built

Year Built: 1923