Skip to content

276 W Englewood AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block2017
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,344
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,000
61%
Improvement Value:$88,100
39%
Total Assessment$226,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,948+3.1%
2024$6,738+3.1%
2023$6,534+2.7%
2022$6,365+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 8659, Page 436Recorded2/19/2004

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 8473, Page 364Recorded5/29/2002

Property Built

Built

Year Built: 1923