Skip to content

142 Reade StEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block2017
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,239
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
65%
Improvement Value:$88,700
35%
Total Assessment$251,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,719+3.1%
2024$7,486+3.1%
2023$7,260+2.7%
2022$7,071+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,239DeedBook 8361, Page 533Recorded4/23/2001

Property Built

Built

Year Built: 1933