Skip to content

76 Lafayette PlEnglewood, NJ 07631

Built 1954
Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jan 6, 2005

Property Information

Block2018
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D2
Description1S-B&CB-COM
Dwellings---
ZoningR-E
Sq Footage2,000
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,200
68%
Improvement Value:$72,500
32%
Total Assessment$226,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,966+3.1%
2024$6,756+3.1%
2023$6,552+2.7%
2022$6,382+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 8769, Page 570Recorded1/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1954