Skip to content

88 Lafayette PlEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 16, 1994

Property Information

Block2018
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S&F-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,506
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,100
52%
Improvement Value:$147,700
48%
Total Assessment$307,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,459+3.1%
2024$9,172+3.1%
2023$8,895+2.7%
2022$8,665+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913