Skip to content

67 Elmore AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Apartment

Last Sale Price
$1,175,000
Last Sale Date
Nov 9, 2007

Property Information

Block2309
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page018U

Building Details

Building ClassW4-D1
Description2S-B-APT-BG
Dwellings1
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
60%
Improvement Value:$420,000
40%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,267+3.1%
2024$31,290+3.1%
2023$30,345+2.7%
2022$29,558+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,175,000

From:

To:

DeedBook 9472, Page 490Recorded12/31/2007

Property Built

Built

Year Built: 2000