Skip to content

99 Fairfield StEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block201
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class15
Description1.5S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
54%
Improvement Value:$100,800
46%
Total Assessment$218,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+3.1%
2024$6,517+3.1%
2023$6,320+2.7%
2022$6,156+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1943