Skip to content

107 Fairfield StEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block201
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B-UG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,564
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
47%
Improvement Value:$133,500
53%
Total Assessment$250,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,698+3.1%
2024$7,465+3.1%
2023$7,239+2.7%
2022$7,052+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,720

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 870, Page 1645NU CodeNominal consideration (25)Recorded11/7/2011

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,681DeedBook 9007, Page 336Recorded2/1/2006

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,681DeedBook 8946, Page 435Recorded11/7/2005

Property Built

Built

Year Built: 1943