Skip to content

382 Lantana AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 25, 2015

Property Information

Block204
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage3,630
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
35%
Improvement Value:$308,000
65%
Total Assessment$475,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,597+3.1%
2024$14,155+3.1%
2023$13,728+2.7%
2022$13,371+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,252DeedBook 8772, Page 844Recorded1/20/2005

Property Built

Built

Year Built: 1943