Skip to content

449 Liberty RdEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block204
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage1,430
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,200
59%
Improvement Value:$119,000
41%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,979+3.1%
2024$8,708+3.1%
2023$8,445+2.7%
2022$8,225+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 4985, Page 89NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 1953