Skip to content

292 Lantana AveEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Sep 27, 1997

Property Information

Block204
Lot32
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class17
Description2SFRDWG1CG
Dwellings1
ZoningR-D
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
47%
Improvement Value:$142,700
53%
Total Assessment$270,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,319+3.1%
2024$8,067+3.1%
2023$7,823+2.7%
2022$7,620+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

DeedBook 8012, Page 742Recorded10/14/1997

Property Built

Built

Year Built: 1923