Skip to content

290 Hirliman RdEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$354,123
Last Sale Date
Apr 3, 2020

Property Information

Block2102
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2SFRDWG2CG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage1,878
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
43%
Improvement Value:$172,300
57%
Total Assessment$302,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,290+3.1%
2024$9,009+3.1%
2023$8,736+2.7%
2022$8,510+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$354,123

From:

To:

Sq Ft1,878DeedBook 3572, Page 1775Recorded4/17/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,878DeedBook 3488, Page 1944Recorded2/4/2020

Property Built

Built

Year Built: 1913