Skip to content

286 Hirliman RdEnglewood, NJ 07631

Built 1955

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 1, 2014

Property Information

Block2102
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1SFRDWG2CG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,838
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
54%
Improvement Value:$122,100
46%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,085+3.1%
2024$7,840+3.1%
2023$7,604+2.7%
2022$7,406+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 1730, Page 458Recorded8/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955