Skip to content

156 Lafayette PlEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block2106
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,752
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
50%
Improvement Value:$126,800
50%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,793+3.1%
2024$7,557+3.1%
2023$7,329+2.7%
2022$7,139+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 9228, Page 415Recorded1/10/2007

Property Sale

Sale
$134,000

From:

To:

DeedBook 8097, Page 299Recorded9/1/1998

Property Built

Built

Year Built: 1943