Skip to content

265 Franklin RdEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 1, 2006

Property Information

Block2106
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,421
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
61%
Improvement Value:$108,000
39%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,574+3.1%
2024$8,314+3.1%
2023$8,063+2.7%
2022$7,854+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,421DeedBook 9075, Page 334Recorded5/11/2006

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft1,421DeedBook 8340, Page 431Recorded1/12/2001

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,421DeedBook 8205, Page 149Recorded9/7/1999

Property Built

Built

Year Built: 1923