Skip to content

297 Franklin RdEnglewood, NJ 07631

Built 1933

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 23, 2014

Property Information

Block2106
Lot30
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,376
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,300
61%
Improvement Value:$99,100
39%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,910+3.1%
2024$7,671+3.1%
2023$7,439+2.7%
2022$7,246+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 1763, Page 859Recorded10/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1933