Skip to content

188 Lafayette PlEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 1997

Property Information

Block2109
Lot13
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
45%
Improvement Value:$144,000
55%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076+3.1%
2024$7,831+3.1%
2023$7,595+2.7%
2022$7,398+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953