Skip to content

269 Genesee AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2109
Lot21
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description11/2SFRDWG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
62%
Improvement Value:$113,400
38%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,170+3.1%
2024$8,892+3.1%
2023$8,624+2.7%
2022$8,400+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953