Skip to content

255 Fourth StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2025

Property Information

Block2202
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,242
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,200
54%
Improvement Value:$88,900
46%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,903+3.1%
2024$5,725+3.1%
2023$5,552+2.7%
2022$5,408+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$283,500

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 3080, Page 1527NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1923