Skip to content

192 Warren StEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$126,000
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block2206
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,446
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
60%
Improvement Value:$100,600
40%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,633+3.1%
2024$7,402+3.1%
2023$7,179+2.7%
2022$6,992+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

Sq Ft1,446DeedBook 2041, Page 1134NU CodeZoning change (24)Recorded9/3/2015

Property Built

Built

Year Built: 1923