Skip to content

253 Twisby PlEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Price
$131,005
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block2209
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,560
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
53%
Improvement Value:$106,500
47%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,960+3.1%
2024$6,750+3.1%
2023$6,546+2.7%
2022$6,376+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$131,005

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 2436, Page 1639NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,566DeedBook 8638, Page 64NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/1/2003

Property Built

Built

Year Built: 1923