Skip to content

133 W Forest AveEnglewood, NJ 07631

Built 1943

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Mar 22, 1996

Property Information

Block2209
Lot16
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
53%
Improvement Value:$112,900
47%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,403+3.1%
2024$7,179+3.1%
2023$6,962+2.7%
2022$6,781+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

DeedBook 7867, Page 351Recorded4/4/1996

Property Built

Built

Year Built: 1943