Skip to content

265 Twisby PlEnglewood, NJ 07631

Built 1923

Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block2209
Lot22
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,124
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
52%
Improvement Value:$101,600
48%
Total Assessment$211,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,502+3.1%
2024$6,306+3.1%
2023$6,115+2.7%
2022$5,957+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1923