Skip to content

287 Thomson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1955

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block2212
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class15
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
67%
Improvement Value:$69,000
33%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+3.1%
2024$6,228+3.1%
2023$6,040+7.2%
2022$5,633+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,500

From:

To:

Sq Ft720DeedBook 143, Page 1280NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/17/2009

Property Built

Built

Year Built: 1955