Skip to content

306 Decatur AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 1, 2002

Property Information

Block2212
Lot9
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-BG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
53%
Improvement Value:$106,400
47%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,957+3.1%
2024$6,747+3.1%
2023$6,543+2.7%
2022$6,373+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 8531, Page 735Recorded12/9/2002

Property Sale

Sale
$95,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 8530, Page 674Recorded12/4/2002

Property Built

Built

Year Built: 1953