Skip to content

301 Tietjen AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block2223
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-B&F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
54%
Improvement Value:$115,000
46%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,683+3.1%
2024$7,450+3.1%
2023$7,225+2.7%
2022$7,038+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2375, Page 1207NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1953