Skip to content

270 Thomson AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block2219
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
52%
Improvement Value:$120,400
48%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,756+3.1%
2024$7,522+3.1%
2023$7,294+2.7%
2022$7,105+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2633, Page 303NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

DeedBook 8112, Page 380Recorded10/21/1998

Property Built

Built

Year Built: 1953