Skip to content

350 Decatur AveEnglewood, NJ 07631

Built 1953

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jul 31, 1995

Property Information

Block2223
Lot6
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class15
Description1S-AL&F-AG
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
68%
Improvement Value:$66,400
32%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,343+3.1%
2024$6,151+3.1%
2023$5,965+2.7%
2022$5,810+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

From:

To:

DeedBook 7813, Page 982Recorded8/23/1995

Property Built

Built

Year Built: 1953