Skip to content

39 Bennett RdEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Date
Nov 22, 2002

Property Information

Block2303
Lot25
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-F
Dwellings2
ZoningRM-A
Sq Footage2,054
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
38%
Improvement Value:$163,400
62%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,110+3.1%
2024$7,864+3.1%
2023$7,627+2.7%
2022$7,429+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1918