Skip to content

37 Bennett RdEnglewood, NJ 07631

Public Property
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block2303
Lot26
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D1
Description2S-B-HALL
Dwellings---
ZoningRM-A
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,500
41%
Improvement Value:$231,400
59%
Total Assessment$391,900

Sale
$395,000
DeedBook 5662, Page 108Recorded12/3/2025

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 90, Page 2322NU CodeGovernment (15)Recorded4/24/2009