Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1-13 Tenafly RdEnglewood, NJ 07631
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2008
Property Information
Block614
Lot17
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---
Building Details
Building ClassW3-D1
Description1S-B-COM
Dwellings1
ZoningSBD
Sq Footage---
Acreage0.57
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,236,500
65%
Improvement Value:$663,500
35%
Total Assessment$1,900,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $58,387 | +3.1% |
| 2024 | $56,620 | -19.3% |
| 2023 | $70,143 | +2.7% |
| 2022 | $68,323 | +0.9% |
Property History
No events match the selected filters.