Skip to content

158 W Englewood AveEnglewood, NJ 07631

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2005

Property Information

Block2308
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page002U

Building Details

Building ClassW4-D1
Description2S-ST&CB-COM
Dwellings---
ZoningR-E
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,200
19%
Improvement Value:$648,300
81%
Total Assessment$795,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,446+3.1%
2024$23,706+3.1%
2023$22,990+2.7%
2022$22,393+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 8539, Page 766NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2003