Skip to content

89 Elmore AveEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block2309
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-AL-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,402
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
41%
Improvement Value:$184,800
59%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,628+3.1%
2024$9,336+3.1%
2023$9,054+2.7%
2022$8,819+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 3551, Page 968NU CodeAffiliated entity (3)Recorded3/23/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 3439, Page 772Recorded12/14/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 7742, Page 582Recorded10/27/1994

Property Built

Built

Year Built: 1913