Skip to content

93 Elmore AveEnglewood, NJ 07631

Built 1908

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 23, 2020

Property Information

Block2309
Lot7
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-UG
Dwellings2
ZoningR-E
Sq Footage2,088
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,500
39%
Improvement Value:$200,900
61%
Total Assessment$329,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,122+3.1%
2024$9,816+3.1%
2023$9,520+2.7%
2022$9,273+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft2,088DeedBook 3038, Page 1036Recorded8/27/2018

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,086DeedBook 8556, Page 872Recorded3/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1908