Skip to content

167 William StEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block2313
Lot27
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-S&AL
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,376
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
53%
Improvement Value:$94,600
47%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,128+3.1%
2024$5,942+3.1%
2023$5,763+2.7%
2022$5,613+0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 3082, Page 1535Recorded10/17/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 7498, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1918