Skip to content

143 William StEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block2313
Lot34
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,470
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
60%
Improvement Value:$74,400
40%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,756+3.1%
2024$5,582+3.1%
2023$5,413+2.7%
2022$5,273+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 4264, Page 902NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1918