Skip to content

52 E Palisade AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block2404
Lot10
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW2-D1
Description1S-WS-BF
Dwellings1
ZoningCBD1
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,000
80%
Improvement Value:$126,000
20%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,360+3.1%
2024$18,774-11.3%
2023$21,163+2.7%
2022$20,614+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000