Skip to content

196 S Van Brunt StEnglewood, NJ 07631

Industrial

Last Sale Price
$2,120,000
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block2502
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage9,311
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$528,000
51%
Improvement Value:$510,800
49%
Total Assessment$1,038,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,922+3.1%
2024$30,956+3.1%
2023$30,021+2.7%
2022$29,242+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$2,120,000

From:

To:

DeedBook 3378, Page 1211NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded10/18/2019

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

DeedBook 8957, Page 55Recorded11/21/2005

Property Sale

Sale
$464,000

From:

To:

DeedBook 8086, Page 65Recorded7/27/1998