Skip to content

250 Jackson StEnglewood, NJ 07631

Industrial

Last Sale Price
$1,587,500
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block2506
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBIND
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage6,896
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$642,000
69%
Improvement Value:$282,900
31%
Total Assessment$924,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,422+3.1%
2024$27,562+3.1%
2023$26,730+2.7%
2022$26,036+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,587,500

From:

To:

DeedBook 2904, Page 803NU CodeSale w/ business assets (23)Recorded4/9/2018