Skip to content

213 S Van Brunt StEnglewood, NJ 07631

Industrial

Last Sale Price
$1,470,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block2503
Lot2
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-CB
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,400
45%
Improvement Value:$693,000
55%
Total Assessment$1,253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,517+3.1%
2024$37,351+3.1%
2023$36,223+2.7%
2022$35,283+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,470,000

From:

To:

DeedBook 8900, Page 242Recorded9/13/2005