Skip to content

31 Columbus AveEnglewood, NJ 07631

Industrial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Oct 13, 2004

Property Information

Block2503
Lot3
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-B&CB
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$652,800
52%
Improvement Value:$593,900
48%
Total Assessment$1,246,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,311+3.1%
2024$37,152+3.1%
2023$36,030+2.7%
2022$35,095+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 8745, Page 172Recorded11/10/2004