Skip to content

229 S Van Brunt StEnglewood, NJ 07631

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2012

Property Information

Block2503
Lot4
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D3
Description1S-B&CB-IND
Dwellings---
ZoningLI
Sq Footage9,920
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,600
58%
Improvement Value:$451,000
42%
Total Assessment$1,061,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,623+3.1%
2024$31,636+3.1%
2023$30,680+2.7%
2022$29,884+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 8831, Page 463Recorded7/5/2005