Skip to content

17 W Forest AveEnglewood, NJ 07631

Built 1918

Owner
---
Last Sale Price
$612,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block2504
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page2FAM

Building Details

Building Class45
Description2S-B&S
Dwellings2
ZoningLI
Sq Footage1,730
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
50%
Improvement Value:$97,000
50%
Total Assessment$193,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,946+3.1%
2024$5,766+3.1%
2023$5,592+2.7%
2022$5,447+0.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$612,000
Sq Ft1,730DeedBook 5634, Page 1672Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 1867, Page 873Recorded2/20/2015

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 249, Page 264NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/22/2009

Property Built

Built

Year Built: 1918