Skip to content

96 Grove StEnglewood, NJ 07631

Built 1913

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block609
Lot1
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page1FAM

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
ZoningR-E
Sq Footage1,733
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,200
54%
Improvement Value:$129,700
46%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,755+3.1%
2024$8,490+3.1%
2023$8,234+2.7%
2022$8,020+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,733DeedBook 5509, Page 45Recorded5/20/2025

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 8511, Page 270Recorded9/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1913