Skip to content

27 W Forest AveEnglewood, NJ 07631

Built 2000
Industrial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
May 13, 2002

Property Information

Block2504
Lot8
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SCBIND
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage---
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$960,000
79%
Improvement Value:$248,200
21%
Total Assessment$1,208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,128+3.1%
2024$36,004+3.1%
2023$34,917+2.7%
2022$34,011+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 8478, Page 58Recorded6/13/2002

Property Built

Built

Year Built: 2000