Skip to content

267 S Van Brunt StEnglewood, NJ 07631

Built 2000

Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block2506
Lot5
Qualifier---
CountyBergen
MunicipalityEnglewood City
Tax Map Page---

Building Details

Building ClassW4-D3
Description1S-B&CB-COM
Dwellings1
ZoningLI
Sq Footage1,612
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,300
74%
Improvement Value:$157,700
26%
Total Assessment$607,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,653+3.1%
2024$18,089+3.1%
2023$17,542+2.7%
2022$17,087+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000